Saç Ekiminde Korkulan 7 ‘li - NewAge - Saç Ekimi ve Estetik Cerrahi

Blog Yazıları

Saç Ekiminde Korkulan 7 ‘li

Saç Ekiminde Korkulan 7 ‘li

Saç ekiminde korkulan 7 maddeyi şu şekilde sıralayabiliriz;

Şok dökülme, saç ekimi yaptıracak veya yaptıran herkesin aklının bir köşesinde olan, ya olursa diye korktukları doğal bir süreçtir. Saç ekimi sonrasında şok dökülme olarak anlandırılan durum çoğunlukla ekilmeyen saçların incelmesi veya belirli bölgelerde dökülmesi olarak kendini gösterir.Şok dökülme yaşayan kişilerde ekim olmayan saçları kısa bir süre içerisinde telojen faza geçerler, yani dinlenme dönemine. Bu döneme geçen saçlar, ekim saçları ile birlikte bir kaç ay sonra tekrar anajen faza (geri büyüme) geleceklerdir.

Ödem oluşması, her cerrahi müdahale sonrasında olduğu gibi saç nakli prosedürü sonrasında da görülebilir. Çoğunlukla başın ön bölümünde görülen ödem kimi zaman şakaklara ve göz altlarına da inebilir. Bir kaç gün içerisinde tamamen ortadan kalkan bu durum saç ekimi operasyonu yaptıracak kişileri kimi zaman tereddüte düşürür. Sağlığınıza ve ekim performansına zararı olmayan ödem oluşumu günümüzde her vakada karşılaşılmamakla birlikte doktorunuzun vereceği tavsiyeler ile ihtimali minimize edilebilir.

Kaşıntı saç nakli prosedürleri sonrasında rutin karşılaşılan bir durumdur.Çoğunlukla verici alanda karşımıza çıkan bu durum kişiden kişiye farklı seviyelerde görünür. Kaşıntı oluşmasının  sebebi, operasyon sonrası oluşan binlerce küçük kabuklardır. Genel olarak çok ciddi bir durum olmasa da kimi vakalarda cilt hassasiyetine göre rahatsızlık seviyesi artabilir. Nemlendirici veya şampuan ile verici sahanın kuruluğu ortadan kaldırılabilir.Daha ileri seviyede rahatsızlık mevcut ise doktorunuzun tavsiye edeceği bir kaç ilacı kullanabilirsiniz.

Enfeksiyon saç ekim operasyonlarında nadir görülen bir durumdur. Saç ekimi operasyonları sonrasında verilen antibiyotikler enfeksiyon riskini yüksek oranda minimize ederler. Bu konuda endişe duyan hastaların sayısı her geçen gün azalmaktadır.

Yara izleri ,Fut operasyonlarının revaçta olduğu dönemlerde çok daha fazla korkulan bir durum iken fue saç nakli tekniği ile birlikte son yıllarda ‘izsiz saç ekimi’ olarak hastalar tarafından adlandırılmaktadır. Fue saç ekim tekniğindeki en son gelişmeler , bu tekniğin saç dökülmesinden müzdarip kişileri saç ekim kararını alma konusunda rahatlatmaktadır.Her geçen gün saç ektirmek isteyen kişi sayısının artışı Fue Saç ekiminin önemini göstermektedir.

Kist ve sivilceler operasyon sonrası dönemlerde kimi zaman görülürler.Kistler özellikle ekilen foliküller zarar görmüş işe veya çok derine yerleştirilmişlerse karşımıza çıkarlar.Saçların çıkmaya başladığı dönemlerde görülen sivilceler ise daha sık görülmekle beraber saç ekimi kararı alan kişileri çok fazla endişelendirmemektedir.

Çim adam olmak yada olmamak bir tercihtir.Her hasta saç ektireceği zaman kendi tercihlerini yapacaktır.Yasal ve ehil olmayan ellerden çıkan saç nakli operasyon sonuçlarının sizi bir çim adama dönüştürmesi tabiki muhtemeldir. Bu yüzden özellikle saç ekiminizi yapacak doktorun saç ekimi konusunda uzmanlaşmış bir plastik cerrah olması bir gereklilik olmanın dışında yasal bir zorunluluktur. Araştırmanızı iyi yapmanız ve saç ekimi öncesi haklarınızı ve prosedür ile ilgili olmazsa olmazları araştırmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir