Irklara Göre Saç Tipleri - NewAge - Saç Ekimi ve Estetik Cerrahi

Blog Yazıları

Irklara Göre Saç Tipleri

Irklara Göre Saç Tipleri

Saçlarımız kendimize özgüdür.İki farklı kişinin saçları arasında benzerlikler olsa bile hiç bir zaman aynı değildir. Irklara bağlı olarak 3 saç tipi vardır. Bu gruplar arasında da yine çeşitlilik görülebilir.Farklılıklar saç sıklığı , saç uzama hızı ve saç şeklinde kendini gösterir.Netice olarak kendine has saç kombinasyonları ortaya çıkar.

Hangi ırka ait olursa olsun tüm saçlar 3 bölümden oluşur :cuticle,cortex ve medula ve tabiki temel protein keratin olmazsa olmazıdır.

Asyalı Saç Tipi: Dünyada en fazla bulunan saç tipidir.Saçlar çoğunlukla dümdüzdür.Ayda 1.3 cm uzama hızıyla en hızlı uzayan saç tipidir.Ortalama oalrak 80.000-140.000 saç teli mevcuttur.

Afro-Karabiyen Saç Tipi : Spiraldir.Çoğunlukla siyah olup 50.000-100.000 saç teline sahiptirler.En yavaş uzayan saç tipidir.Ayda 0.9 cm uzarlar.

Kafkasyalı Saç tipi : Her iki saç tipinin karışımıdır.Ayda 1.2 cm uzar ve saç tipleri arasında en fazla yoğunluğa sahip olandır.Sarışınlar 146.000 saç teline sahiptir,esmerler 110.000 saç teline,kumrallar 100000 saç teline ve kızıllar 86.000 saç teline sahiptir.

Saçlarımız ile ilgili ırksal farklılıklar ,farklı bakım ihtiyaçları doğurur.

Örneğin Afro-Karabiyen saç tipleri doğal yağ ile beslenmesi konusunda spiral şekilleri sebebiyle şansızdır.Kırılma ve deri problemleri açısından korunmaya ihtiyaç duyarlar.Diğer yandan Asyalı saç tipi nem konusunda düz yapıları sayesinde hiç sıkıntı yaşamazlar fakat hızlı uzamaları sebebiyle uzun kullanım durumunda aynı sıkıntıdıdan mağdur olabilirler.

Her saç tipi ile ilgili farklı bakım alternatifleri ihtiyaca göre şekillenir.Sadece ırksal kökenlerimiz değil yaşadığımız ortam,saçımızın uzunluğu ve vücudumuzun vitamin ihtiyaçları bakım şekilleri için öncelikli bilinmesi gerekenlerdendir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir