Diyet Sonrası Saç Dökülmesi - NewAge - Saç Ekimi ve Estetik Cerrahi

Blog Yazıları

Diyet Sonrası Saç Dökülmesi

Diyet Sonrası Saç Dökülmesi

Diyet sonrası saçlarımda ciddi oranda dökülme oldu.

32 yaşındayım. Bir sene önce özel bir diyet programı uygulayarak 21 kg verdim. 5.ayı itibariyle saçlarımda başlayan incelmeyi geçici bir durum olarak görüp çok ciddiye almadım. 6.ve 7.ay  arasında saç dökülmesi başladı. Diyetisyenim vitamin eksikliğine bağlı olarak gerçekleşebileceğini belirtti. Bu sebeple saçım için vitamin desteğine başladım. Dökülme yavaşladı ve son 4 aydır ilerlemedi fakat eski saçlarım şu an geri gelmedi. Kan testlerim ve hormon testleri yaptırdım, bir sıkıntı olmadığı belirtildi. Şu an saç ekimi yaptırmak veya alternatif başka tedavileri deneme konusunda karar aşamasındayım.

Ağır diyetlerin saç dökülmesine sebep olduğu bilinen bir gerçek. Stresin sebep olduğu bir dökülme yaşamış olma ihtimalinizde var. Strese bağlı saç dökülmesinde saçların geri büyüme imkanı bulunmaktadır. Tabiki tüm bunlar tahmini görüşler, yaş itibariyle androgenetik saç dökülmesi de listeye eklenebilir.

Şu an stabil olan saç dökülmenizi bir süre daha takip edip (1-3 ay) saç ekimi opsiyonunu değerlendirebilirsiniz. Bu sebeple en kısa zamanda saç ekimi uzmanlığı olan bir doktor ile görüşüp süreci takibe başlayabilirsiniz.

Dubai’de çalışmaktayım ve saçlarım 7 ay içerisinde döküldü.

34 yaşındayım ve son bir senedir Dubai’de görev yapmaktayım. İşim gereği çok sıcak iklimde sahada çalışıyorum. Bu sebepten ötürü hergün 2-3 kere duş almam gerekiyor.

İlk bir kaç ay içerisinde saçlarımın inceldiğini ve kalitesinin düştüğünü farkettim fakat geçici olarak gördüğüm bir durumdu. 7.ay itibariyle dökülme arttı ve şu an özellikle başımın arka bölgesinde ve ön tarafta açılmalar  çok net. Burda daha uzun zamandır çalışmakta olan meslektaşlarım bölgede kullanılan su kalitesi ile ilgili olarak kendilerinin de aynı sıkıntıları yaşadıklarını söylediler. Sizce su kalitesi saçlarımın dökülmesindeki sebep olabilir mi yoksa saçlarımıın dökülmesinde başka sebepler olabilir mi?

Saçın yıkanmasında kullanılan su kalitesi hiç şüphesiz belirli oranda saç dökülmesinde etkilidir. Bulunduğunuz ülkedeki hava sıcaklığı ve saha çalışmasında kullanıyor olduğunuz şapka, baret benzeri ekipmanlarda saçlarınızın güçsüzleşmesi üzerinde etkili olabilir. Önceki beslenme alışkanlıklarınızı da şu anki diyetiniz ile karşılaştırmanız da faydalı olacaktır. Saç yıkamalarınız da daha kaliteli bir suyu bir-iki ay deneyerek, doktorunuza danışarak başlayacağınız vitamin desteği ile sorununuzun çözülmesi mümkün olabilir. Ailenizde erkek tipi saç dökülmesi bulunuyor ise doktorunuz başka alternatif tedaviler de önerebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir