נשירת שיער וטיפול רפואי

נשירת שיער וטיפול רפואי

מה גורם להידלדלות שיער?

מספר סיבות יכולות לגרום להידלדלות שיער אצל גברים ונשים. אולם, הגורם השכיח ביותר אצל גברים הוא תורשה גנטית משפחתית של הידלדלות שיער אצל גברים. ההורמון דיהידרוטסטוסטרון (DHT) הוא האחראי על הידלדלות השיער אצל גברים אצל אותם גברים עם נטייה גנטית להידלדלות שיער.

בעוד שגם הידלדלות השיער אצל נשים היא לרוב תוצאה של תורשה גנטית משפחתית, מחקרים נוספים ממשיכים ללמוד את הנושא. השפעתם של הורמונים על הידלדלות השיער אצל נשים שונה מזו שנצפתה אצל גברים.

סיבות נפוצות פחות הגורמות להידלדלות שיער ומצריכות בדיקות נוספות כוללות מחלות בלוטת התריס, חוסר ברזל, חום גבוה, דיאטות המובילות לאגרסיביות, לידה ותרופות מסוימות. בנוסף לאלו, מחלות עור הקשורות לקרקפת עשויות לגרום להידלדלות שיער קבועה או זמנית. מחלות אלו כוללות זאבת, ילפת שטוחה ואלופציה אראטה.

שמועות נפוצות ורבות מסופרות על הידלדלות שיער. אלו כוללות זרימת דם לקויה, שימוש תכוף בשמפו ולבישת כובעים או קסדות.

יש לציין כי כל אדם מבוגר מאבד 75 עד 125 שערות ביום בשל שלב המנוחה (טלוגן) של אותן שערות. זקיקי השיער משלימים את שלב זה בנשירת שיער והצמחת בסיס שערה חדש (שלב אנגן) במקום השערה שנשרה. מספר השערות על הקרקפת נשמר קבוע בשל האיזון בתהליכים אלו.

לחץ הוא גורם מינורי נוסף להידלדלות שיער אשר עשוי להחריף את הידלדלות השיער אצל גברים.

אילו טיפולים רפואיים נמצאים בשימוש נגד הידלדלות שיער?

כשאתה מבין שאתה מאבד שיער את השיער שלך, תוכל להפוך את התהליך אם רק תרצה.

הטיפולים המוצעים על ידי מתן תרופות, כלומר טיפול רפואי, מהווים אופציה אחת נגד הידלדלות שיער. הטיפול הרפואי מכוון לעצירת נשירת השיער ולעודד צמיחת השיער.

אנשים החווים הידלדלות שיער צריכים לבדוק האם התרופה שניתנה להם לטיפול בשיקום השיער מאושרת על ידי ה-FDA (מנהל התרופות האמריקאי).

פינסטריד (פרופסיה), תרופת מרשם הניתנת ככדור, נכנסה לשימוש בעשור הקודם. מחקרים רפואיים הראו שפינסטריד (פרופסיה) עוצרת את תהליך נשירת השיער ומעודדת את צמיחת השיער אצל רוב הגברים. פינסטריד פועלת על ידי הפחתת רמות הורמון ה-DHT (דיהידרוטסטוסטרון). הורמון זה אחראי במידה רבה על הידלדלות שיער אצל גברים. בנוסף, לפינסטריד (פרופסיה) אין שום השפעה של רמות הטסטוסטרון בדם. השימוש בפינסטריד (פרופסיה) נותן את התוצאות הטובות ביותר במצבים של הידלדלות שיער קלה עד בינונית. זו התרופה הנפוצה ביותר בקרב מנתחים לשיקום שיער כטיפול תומך למטופל העומד לעבור פרוצדורת השתלת שיער.

בעוד שמינוקסידיל (מינוסקי = רוגיין) לטיפול מקומי נמצאת בשימוש כטיפול תומך להאטת קצת נשירת השיער למעלה מ-15 שנה, ההשפעה שלה על תהליכי צמיחת השיער היא מינימלית. מינוקסידיל מומלצת בריכוז של 5% לגברים. מכיוון שריכוז זה מעודד צמיחת שיער על הפנים, הריכוז המומלץ עבור נשים הוא 2%.

שני הטיפולים האלו מומלצים להינתן באופן המשכי על מנת להצליח בטיפול. אם המטופל מפסיק את הטיפול, הידלדלות השיער תתחיל שוב. למרות שזה יהיה אסרטיבי לטעון שהטיפולים האלו יעילים עבור כולם, בפועל הם מוצלחים עבור רוב המטופלים. שימוש מקביל בשתי התרופות האלה עשוי לעזור אף יותר לטיפול בהידלדלות שיער אצל גברים.