מהם השלבים של השתלת שיער בשיטת FUE?

מהם השלבים של השתלת שיער בשיטת FUE?

הכנה להשתלת שיער

המטופלים מגיעים ב-08:30 בבוקר מוכנים לעבור את הניתוח. הם ממלאים את טופסי ההסכמה בעזרת פקידת הקבלה המקבלת אותם ומבקשת את המידע הנדרש. תמונות ילקחו עבור הצגת התהליך "לפני ואחרי". תמונות ברורות צריכות להילקח בזוויות הנכונות. תמונה באיכות גבוהה היא הצעד הראשון והכרחי ביותר להערכת התוצאה ותכנון תכניות עתידיות לביצוע על ידי הרופא המבצע את ניתוח השתלת השיער.

לאחר צילום התמונות, תערך התייעצות סופית עם המומחה לכירורגיה פלסטית אשר יבצע את הניתוח, יחד עם יעברו על שיחות קודמות והשתלת השיער תתוכנן.

תכנון מקדים לפני ניתוח השתלת שיער FUE

במהלך תהליך התכנון, הרופא מבצע בדיקה סופית לגבי מספר זקיקי השיער המיועדים לקצירה, מספר השערות הנמצאות בזקיקים ועובי אותן השערות. אזורי ההשתלה, צפיפותה וכיוון השערות נקבעים יחד עם ציפיות המטופל אשר נלקחו בחשבון. ההתאמה בין הצעות המומחה לציפיותיו של המטופל היא מכרעת בשלב זה. להיות מציאותיים לגבי מה שאנו יכולים להשיג בניתוח הזה יחד עם התאמת ציפיות המטופל, מהווים את המהות של ניתוח השתלת שיער מוצלח.

תכנון קו השיער

ניתוח השתלה FUE מוצלח מצריך תוצאה טבעית שלא תהיה מורגשת לאנשים בסביבתו של האדם העובר את הניתוח. קו השיער צריך להיות מתוכנן בעדינות ודיוק רב על מנת להשיג תוצאה של השתלת שיער בעלת מראה טבעי.

יש בהחלט להקשיב לציפיות ולהצעות של המטופל בעת תכנון קו השיער, אך התכנון צריך להיעשות על פי מצבו הנוכחי של המטופל על ידי לקיחת מבנה המצח וסימטריית הפנים בחשבון, מבלי להתרכז במצבו הקודם של המטופל בלבד. קו השיער נקבע באמצעות שמירה על סימטריה בעזרת מכשיר לייזר שעוצב במיוחד למטרה זו.

קו השיער הוא הקו בו החלק השעיר של הקרקפת פוגש את המצח. קו השיער צריך להתאים לשאר האלמנטים האסתטיים של הפנים, הוא צריך להיות מתוכנן על פי נוחות ואין לתכננו כקו ישר וחד. קו השיער הטבעי הוא קו מקטעי סימטרי עם צורה גלית משולשת. זקיקי השיער המשמשים ליצירת קו השיער צריכים להיות אותם הזקיקים המכילים שערה יחידה ודקה. בעוד קו שיער המורכב מזקיקי שיער שהושתלו בקו מתאר חד ומכילים שערות עבות יותר, ניכר לכולם לאחר הניתוח. קו שיער גלי המתוכנן עם סטייה קלה ומורכב מאותם זקיקים המכילים שערה אחת בלבד, לא יורגש לאחר הניתוח אפילו למכריו הקרובים ביותר של המטופל.

לקחת את הצעד הראשון בצורה נכון: האם ניתן לתקן קו שיער הנעשה בצורה לא מדויקת?

מספר משמעותי של מטופלים אשר מגיעים אלינו על מנת לעבור ניתוח השתלת שיער הם מטופלים שאינם מרוצים מתוצאות ניתוחי השתלת השיער שעברו במרפאות אחרות. קו שיער שנבנה בניתוח השתלת שיער הבוצע על ידי אדם בלתי מוסמך עשוי להיות בלתי ניתן לתיקון. תיקון קו שיער לא מדויק הוא ההיבט המאתגר ביותר שאנו חווים באותם ניתוחי תיקון. עם מטופלים כאלה, ניתוחים מתקנים יכולים להתבצע על ידי קצירת זקיקי השיער הסמיכים מדי שהוכנסו בניתוח הקודם והכנסת שתלים המכילים שערה אחת בודדת במקומם.

אף אחד לא רוצה שזה יראה ברור שהוא עבר ניתוח להשתלת שיער. כדי להשיג תוצאה טבעית, קו השיער צריך להיות מתוכנן על ידי מנתח פלסטי מומחה בתחום, שיש לו ידע מקיף בנושא האסתטיקה של הפנים והפרופורציה שלהם, וכמו כן, מנתח שביצע השתלות שיער רבות ויכול להבין את ציפיות המטופל.

תספורת

לאחר שהחלטות נקבעו והכל תוכנן עבור התהליך, המטופל מוכן לניתוח. המטופל, אשר עומד לעבור את ניתוח השתלת השיער, יקבל תספורת בדרגה 1. אין צורך בתספורת לפני השלב הזה.

אם כמות קטנה של שיער יושתל, השתלת FUE תוכל להתבצע על ידי גילוח רצועות שיער דקות וללא תספורת מלאה. בצורה זו, מי שעובר את הניתוח השתלת השיער יוכל במהירות לחזור אל החיים החברתיים שלו מבלי שיראו שום שינוי במראה שלו.

הרדמה מקומית

לאחר התספורת, תערובת של הרדמה מקומית שהוכנה במיוחד תינתן למטופל על מנת לבצע ניתוח השתלת שיער ללא כאב, ללא פגיעה במטופל ושאינו גורם לדימום.

האם השתלת שיער הוא ניתוח כואב?

לגבי השתלת ה– FUE, הדאגה החשובה ביותר למטופלים היא התשובה לשאלה: "האם אני ארגיש כאב כלשהו במהלך השתלת השיער?" ניתוחי השתלות שיער הן בין ההתערבויות הרפואיות בעלי רמת הנוחות הגבוהה ביותר עבור המטופל. רק רמת כאב קלילה תורגש בזמן הזרקת ההרדמה המקומית בתחילת הניתוח. שאר הפעולות הנעשות בהשתלת השיער לאחר ההרדמה אינן מכאיבות כלל.

לכל אדם יש סף כאב שונה. בעוד מטופלים עם סף כאב גבוה יותר אינם מושפעים כלל מתהליך ההרדמה המקומית הנמשך כדקה אחת, אחרים עשויים להתלונן על תחושת צריבה קלה ועקיצות. אותם אנשים חרדים עם סף כאב נמוך בדרך כלל עוברים את תהליך ההרדמה המקומית ואומרים: "אני מרגיש קצת כאב אבל אני יכול לסבול את זה.”

קצירת זקיקי השיער (יחידות פוליקולריות, שתל) ואיסופם

זקיקי השיער באזור שבין האוזניים עמידים מבחינה גנטית לנשירה. השתלת FUE מבוצעת באמצעות המיקרו-מוטור, מכשיר מיקרו-כירורגי שעוצב במיוחד לכך, מבלי לבצע חתכים או תפרים. זקיקי השיער נקצרים אחד אחד מן הקרקפת באמצעות מכשיר נוסף הנקרא Micropunches בעל קוטר של 0.6-0.9 מ"מ המולבש על קצה מכשיר המיקרו-מוטור.

תהליך קצירת הזקיקים מבוצע תחת זכוכית מגדלת באמצעות טכניקה מיקרו-כירורגית בלבד. הקצירה מתבצעת בתוך גבולות הקרקפת ברמת הזקיקים. מכיוון שתהליך הקצירה מוגבל לתחומי הקרקפת, הרקמות הנמצאות עמוק יותר לא נפגעות.

הנקודה הקריטית ביותר שיש לקחת בחשבון הוא לא לגרום נזק כלל בזמן הקצירה, לא רק לשערות עצמן, אלא לכל מכלול זקיקי השיער כולל השערות שבהם. שיער לא יכול לצמוח מתוך זקיקי שיער שהושתלו פגומים. אם זקיק השיער (יחידה פוליקולרית) נפגם, שום שיער לא יצמח והתוצאה תהיה לא מוצלחת. אם שום שיער לא צומח לאחר ניתוח השתלת שיער, אחת הסיבות העיקריות לכך היא הליך קצירה רשלני המבוצע על ידי אדם חסר ניסיון.

מאחר שאין זקיקי שיער שיחליפו את זקיקי השיער שנפגמו, ניתוח השתלת שיער מוצלח אפשרי רק באם השימוש באזור התרומה נעשה ביעליות מרבית. עבור איסוף מוצלח של כל זקיק שיער בנפרד, הקצירה צריכה להתבצע בזהירות רבה על ידי מנתח פלסטי.

מיון זקיקי השיער שנקצרו הוא משמעותי גם כן. מספר זקיקי השיער צריך להיות מחושב בנפרד עבור אותם זקיקים המכילים שערה אחת, שתיים, שלוש וארבע. קצירת זקיקי שיער המכילים שלוש או ארבע שערות ככל האפשר, תוך הימנעות מאותם זקיקים המכילים רק שערה אחת, יוביל לתוצאה של שיער צפוף יותר. בעוד 4000 זקיקי שיער המכילים שערה אחת מקבילים ל-4000 שערות, 4000 זקיקי שיער המכילים שלוש שערות מקבילים ל -12,000 שערות.

קצירת הזקיקים לא צריכה להיחשב כהליך טכני פשוט. את הקוטר של ה-Micropunch, המהירות של המיקרו-מוטור, הכיוון והעומק של זקיקי השיער, ואת המרחק בין הזקיקים שנקצרו יש להעריך בנפרד עבור כל מטופל. בשלב זה, רמת הניסיון והכישורים של המנתח הפלסטי, כמו גם האיכות של הציוד הטכני באים לידי ביטוי. בהקשר הזה, אנו טוענים כי "אין מחלות, יש חולים" ואנחנו עושים הערכה נפרדת עבור כל חולה בנפרד.

אנחנו, המנתחים הפלסטיים של ד"ר אילקר אפאידין, קוצרים 4000 זקיקי שיער (יחידות פוליקולריות) מבלי להזיק להם, במהלך פגישה אחת שנמשכת 2-3 שעות. בנוסף, מספר השערות הכולל עבור 4000 זקיקי שיער הוא כ-10,000 שערות לכל הפחות. זקיקי השיער שנקצרו מאוחסנים בתוך תמיסת הזנה מיוחדת בסביבה מקוררת על מנת לשמור אותם בחיים.

יצירת התעלות להן יוכנסו זקיקי השיער (שתלים) במהלך השתלת השיער.

הכנת אזור ההשתלה הוא התוכנית האדריכלית של הטיפול אותו אנחנו עומדים לעשות. מיקום הקצירה, צפיפות ועומק הזקיקים ומיון הזקיקים נקבעים בשלב זה. לאחר שהתעלות הוכנו בהתאם לתוכנית האדריכלית הזו, אחות ההשתלה תיצמד לאותה תוכנית בלבד. כל עוד התוכנית האדריכלית תוכננה כהלכה, המבנה שיתקבל יהיה מהימן ואסתטי.

התוכנית האדריכלית הזו מניחה את היסודות של ניתוח השתלת שיער מוצלח. זוהי הפרוצדורה אשר תקבע את הכיוון והצפיפות של זקיקי השיער ותבטיח מראה טבעי.

שיטת הכנת התעלות והציוד המשמש לצורך זה הוא משמעותי ביותר. תעלות השתלת השיער נעשים באמצעות להבים שתוכננו במיוחד (Microslit) עם קוטר של 0.5 – 0.8 מ"מ. הרוחב והאורך של תעלות השיער מתוכננים על ידי הערכת זקיקי השיער שנקצרו בנפרד.

עומק תעלות השתלת השיער צריך להתאים את אורך זקיקי השיער, רוחב התעלות צריך להתאים לעובי הזקיקים שיוחדרו לשם, וכיוון התעלות צריך להתאים לכיוון המקורי של השיער הקיים. התעלה שהוכנה צריכה להיות קטנה ככל האפשר אך עדיין רחבה מספיק על מנת לאפשר החדרה חלקה של זקיקי השיער. בצורה זו, האחות שמבצעת את ההחדרה יכולה בקלות להתאים את זקיקי השיער לתעלות וזרימת הדם בקרקפת לא תשתבש. כתוצאה מכך, קצב צמיחת השיער מזקיקי השיער המושתלים יתקרב למאה אחוזים.

כל עוד התעלות מוכנות בזהירות, לא תיווצר צלקת נראית לעין ותתקבל תוצאה טבעית.

באופן דומה, אם התעלות מוכנות בהתאם לכיוון של השיער, השיער שיצמח אחר כך יוכל להיות מסורק בכיוון הרצוי, מה שיראה טבעי בדיוק כמו השיער המקורי.

התוצאות המטרידות ביותר של ניתוח השתלת שיער שלא תוכנן היטב כוללות חוסר יכולת של השיער להיות מסורק בכיוון הרצוי ומראה ברור שבוצעה השתלה. קשה מאוד לשנות את כיוון השיער הלא מדויק לכיוון הנכון והרצוי גם בעזרת ניתוחים מתקנים. מראה של שיער המתואר בדרך כלל כמו אבני ריצוף או ראש דשא מתרחש אם תעלות השיער הוכנו במאונך או הפוך לכיוון צמיחת השיער או אם בוצעה חלוקה לא נכונה. בנוסף, חתכים רחבים מדי מובילים לצלקות גלויות בתעלות, בחלקן התחתון של השערות.

בעת תכנון קו השיער, התעלות לא צריכות להיות בקו ישר וחד; הן צריכות להיות בחוסר סדר קליל כמו קו גלי אשר נותן מראה טבעי יותר.

אם נעשה תכנון אדריכלי לא מדויק, התוצאה לא תהיה אסתטית וטבעית גם אם שיער צומח לאחר השתלה מוצלחת. מכל הסיבות הללו, תעלות החדרת השיער צריכות להיות מוכנות על ידי מנתח פלסטי מנוסה המומחה בתחום ובעל ידע מקיף.

השתלת זקיקי השיער

שלב זה כולל את ההשתלה של זקיקי השיער שנקצרו בנפרד באמצעות שיטת FUE לתוך תעלות השיער שהוכנו. בשלב האחרון הזה של השתלת השיער, זקיקי השיער מוכנסים בעומק המתאים עם הזווית המתאימה מבלי לפגוע בהם. הליך זה דורש סבלנות וזהירות. זקיקי השיער מוכנסים כל אחד בנפרד, לתוך כל תעלה נפרדת, מבלי לדלג על אף אחת מהן.