הערכת תוצאות השתלת שיער

הערכת תוצאות השתלת שיער

כיצד יש להעריך את תוצאות ניתוח השתלת השיער?

מטרת השתלת השיער היא להשיג שיפור במראה האסתטי, אך המשמעות של זה משתנה מאדם לאדם. אנשים רוצים לעבור ניתוח להשתלת שיער כדי להרגיש טוב יותר (אני לא אוהב את איך שאני נראה), להעלות את הערכה העצמית שלהם (אחרים לא אוהבים את איך שאני נראה), להיות מושכים, להיראות צעירים יותר, להיות תחרותיים יותר בחיים המקצועיים שלהם (אני צריך להיראות צעיר יותר ללקוחות שלי ולאלו שמקשיבים לי) או מסיבות אישיות אחרות.

המוטיבציה החזקה הזו לעשות השתלת שיער משקפת את הציפיות שלנו מתוצאות השתלת השיער.

  • איך אני אראה לאחר השתלת השיער?
  • מתי השיער שלי יתחיל לצמוח אחרי השתלת השיער?
  • האם השתלת השיער שלי תיתן תוצאה מוצלחת כמו שחבריי קיבלו?
  • האם תוצאות השתלת השיער ישארו לאורך כל החיים?

המטופלים צריכים לשוחח לעומק על כל השאלות שלהם עם הרופא שלהם לפני השתלת שיער. שני נושאים משמעותיים צריכים להיות מובנים בהחלט על ידי המטופלים.

  1. התוצאות הן ספציפיות עבור כל מטופל; אין לבצע השוואות של אחד לאחד עם מטופלים אחרים שעברו השתלת שיער.
  2. התוצאה הסופית שתתקבל תשקף את דרישות המטופל, ואילו הרופא צריך לשקול משתנים רבים על מנת להשיג את התוצאה האידיאלית. בין המשתנים הללו: גיל ומין המטופל, דפוס נשירת השיער, האם נשירת השיער נמשכת, סוג השיער וצבעו, צורת ראשו ופניו של המטופל, והמאפיינים האנטומיים והפיזיולוגיים של הקרקפת.

את התוצאות שהתקבלו ניתן להעריך עם המטופל רק על ידי התחשבות בכל המשתנים האלה.

האם השתלת השיער שלי תניב תוצאה מוצלחת כמו של חבר שלי?

אפילו באותו גיל ומין, השוואת תוצאות השתלת השיער של שני אנשים תהיה כמו להשוות תפוחים ותפוזים. המאפיינים הבולטים ביותר הם צורת הראש, הדפוס וההיקף של הידלדלות השיער. אך גורמים רבים אחרים גם כן משפיעים על התוצאות המתקבלות, כגון עובי השיער, מספר השערות הנמצאות בכל זקיק שיער, מאפייני השיער – אם הוא ישר, גלי או מתולתל – צבע השיער והניגודיות בין צבע השיער לקרקפת.

השתלת מספר זהה של זקיקי השיער אינה מבטיחה את אותה התוצאה עבור כולם. נראה כי תוצאה צפופה יותר תתקבלנה עם זקיקי שיער עבים המכילים מספר גבוה יותר של שערות לעומת התוצאה שתושג עם זקיקי שיער דקים המכילים שערה אחת. באופן דומה, שערות מתולתלות יכולות לספק הסוואה טובה יותר וככל שהניגודיות לקרקפת תפחת, מראה צפוף יותר יתקבל; כלומר, תוצאה של השתלת שיער עם שילוב של שיער אפור ועור בהיר תיתן מראה שיער צפוף יותר לעומת שילוב של שיער שחור ועור בהיר.

המנתח הפלסטי בוחן את אותם המשתנים לפני כל ניתוח השתלת שיער ומבצע את תוכנית הטיפול הטובה ביותר להשגת התוצאה הרצויה. השימוש בתכנית מותאמת אישית ושיטת השתלת שיער מותאמת אישית מבטיחות שביעות רצון מרבית מההשתלה ביחס לציפיות המטופל.

מתי אתחיל להנות מתוצאות השתלת השיער שלי?

לא ניתן לתת אומדן הצלחה בשיעור של 100% כשמתייחסים לתוצאות ניתוח השתלת השיער בחודש הראשון, השלישי או השישי. המאפיינים של זקיק השיער, הטכניקה בה בוצעה ההשתלה, דפוס ריפוי הרקמות וההשפעות ההורמונליות משתנים מאדם לאדם.

אנחנו יכולים לדבר רק על ממוצעים סטטיסטיים. באופן כללי, זקיקי השיער המושתלים לא מתפקדים בחודש הראשון לאחר השתלת השיער. הם מתחילים להצמיח שיער שוב בחודש השלישי בו התוצאה מתחילה להיות גלויה. התוצאה המושגת בחודש השישי היא כ-60-80% ואילו התוצאה הסופית נראית לאחר כשנה אחת.

נשירת שיער ותוצאות השתלת השיער הם יחודיים לכל אדם. כל ניסיון השוואה יהיה בדיוק כמו לנסות ולהשוות תפוחים ותפוזים.

מה הם תכונות השיער המבטיחות מראה ייחודי לכל אדם?

תכונות השיער אשר נותנות מראה ייחודי לכל אדם הן:

  • צבע שיער – בלונדיני, כהה, שחור, חום
  • עובי השיער – דק, בינוני או שיער עבה
  • צורת השיער – ישר, גלי או מטולטל

בנוסף לאלה, ישנם כמה גורמים אחרים שצריך להחשיב כמו הניגוד בין צבע הקרקפת לצבע השיער, ומספר השערות הנמצאות בתוך זקיקי השיער.

למאפייני השיער יש תפקיד משמעותי במראה הטבעי ובתוצאת השתלת שיער מוצלחת לאחר השתלת השיער. עובי השיער הוא המאפיין המשפיע ביותר. מסיבה זו, זקיקי השיער שנקצרו מהאזור המרכזי שמאחורי הראש, אשר מכיל שערות עבות, מושתלים לפני קו השיער על מנת להבטיח צפיפות ועובי טובים יותר בעוד זקיקי השיער שנקצרו מהאזור הקרוב יותר לאוזניים ולצוואר, המכילים שערה אחת דקה, משמשים ליצירת קו השיער החדש. מיקומו וצורתו של קו השיער החדש היא החלטה, אשר יותר מכל החלטה אחרת, דורשת תובנה עמוקה וניסיון רב של המנתח.

השפעת תכונות השיער על תוצאות השתלת השיער.

האסתטיקה, לפי הסטנדרטים של היום, מתייחסת למראה הטבעי של התוצאה ולאו דווקא לוודא שזקיקי השיער שהושתלו לא יפלו. כאשר אנו מדברים על מראה טבעי אנו מתכוונים לכך שהתוצאה צריכה להיות דומה יותר או להיראות כמו המראה שהיה לך לפני הידלדלות השיער.

השתלת שיער היא התערבות כירורגית המבוססת על ידע מדעי, שמטרתה להשיג תוצאה אסתטית. הרופא המבצע את ניתוח השתלת השיער צריך להיות מיומן בהערכה אסתטית, וכמו כן בעל ידע ויכולות ניתוחיות.

למאפייני השיער עשוי להיות השפעה ישירה על התוצאה של השתלת שיער. לדוגמה, שיער מתולתל וסמיך יכול לתת מראה צפוף יותר. ככל שהניגוד בין צבע השיער לצבע הקרקפת יפחת, כך תתקבל תוצאה צפופה יותר. משמעות הדבר היא כי תוצאות דומות ניתן להשיג עם מספר קטן יותר של זקיקי שיער אצל מטופל בעל שערות עבות ומתולתלות, בהשוואה למטופל עם שיער דק וישר. באופן דומה, ניתן להשיג תוצאות דומות עם מספר קטן יותר של זקיקי שיער אצל מטופל בעל עור בהיר ושיער בהיר בהשוואה למטופל בעל עור בהיר ושיער כהה. ברור כי השתלת שיער המבוצעת עם זקיקי שיער המכילים שתיים או שלוש שערות יניבו תוצאות משביעות רצון יותר לעומת זו המבוצעת עם זקיקי שיער בעלי שערה אחת.